Topaz Labs – Star Effects #PHOTOFRANO

Spoločnosť Topaz Labs je stálicou medzi vývojármi profesionálnych zásuvných modulov pre Adobe Photoshop a Adobe Lightroom. Každý fotograf, ktorý sa zameriava na landscape, cityscape ocení, že mu objektív generuje pri nastavení clony okolo f./22 “star effect” pri svetlách. Tento efekt je úžasný pri nočných fotografiách napríklad mesta, kde býva väčšinou viacero svetelných zdrojov, ktoré sa nám premenia práve na hviezdy – star effect objektívu a zvolenej clony. Na zvýšenie alebo kreatívne pozmenenie tvarov a veľkostí hviezd sa používa taktiež fyzický Star Filter, ktorý má však tú nevýhodu, že ak sa nám dodatočne doma nepozdáva výsledný efekt nasadeného filtra, už je záber nemožné zmeniť. Taktiež, mnoho objektívov má najlepšiu ostrosť a DoF okolo clony čísla f./5.6, kedy sa hviezdy jednoducho nevygenerujú.

Kreativita pri post-processingu s pomocou Topaz Labs Star Effects

Najlepšou voľbou, ak si potrpíme na kreatívnom prvku hviezd v našich fotografiach je doplniť hviezdy v post-proccesingu prostredníctvom napríklad zásuvného modulu Topaz Labs – Star Effects. Podľa mojích testov je práve Topaz Labs – Star Effects jedničkou na trhu, kedy spoločnosť Topaz Labs dokázala dokonale využiť potenciál neurónových sieti a vytvoriť tak algoritmus generujúci reálne a hlavne uveriteľné výsledky. Topaz Labs – Star Effects používam už 3 roky na dotvorenie atmosféry na fotografiách prostredníctvom kreatívnych možností doplnenia nielen hviedz, ale aj pri východoch a západoch slnka, kedy sa mi “reálne” slnko nepozdáva. V dnešnej dobe pokročilých neurónových sieti a možností Matlabu, kde sa tieto pokročilé algoritmy pre (nielen) grafický software vytvárajú sa dá povedať, že netreba veriť ničomu, čo človek vo filme a na fotografii vidí 🙂 Najdôležitý je vizuálny výsledok, aj keby že máte celú scénu vytvoriť v 3Dmaxe!

 

Panorama - Star Effect

Obrovskou nevýhodou Topaz Labs Star Effects je, že sa nespustí ako samostatná aplikácia

Obrovskou nevýhodou ináč geniálneho zásuvného modulu Topaz Labs Star Effects pre Adobe Photoshop a Adobe Lightroom je ten, že sa nedokáže spustiť ako samostatná aplikácia. Automaticky, ak fotograf nepoužíva produkty z balíka Adobe Creative Cloud alebo Topaz Labs photoFXlab sa aplikácia nespustí ani prostredníctom Topaz Labs Fusion Express, ktorý slúži ako “spúštač” zásuvných modulov mimo prostredia Adobe Photoshop. Pri porovnaní s konkurečnými riešeniami pre profesionálnych fotografov od spoločnosti MacphunAuroraHDR, Luminar a Creative Kit sa každá aplikácia spúšťa plne samostatne, so 100 percentnými funkciami, ale taktiež ju je možné spúšťať ako zásuvný modul z prostedia aplikácií Adobe Creative Cloud.

Rýchlo ovládateľné a intuitívne užívateľské rozhranie aplikácie Topaz Labs Star Effects

Aplikácia Topaz Labs Star Effects je pomerne ľahko intuitívne ovládateľná a nájdeme v nej hneď konkrétne nastavenia, ktoré potrebujeme mať priamo pred očami pri editácií záberov. Na ľavej strane máme zoznam kreatívnych možností hviezd, glow efektu, slnečného svitu a slnka. Na pravej strane stĺpca tak máme hneď po ruke detailné nastavenia, ktorými intenzitu efektu umocňujeme alebo naopak znižujeme. Konkrétny efekt hviezdy/slnka sa viaže na počet odleskov a zdrojov svetla na fotografii, z ktorých má Topaz Labs Star Effects vygenerovať požadovaný efekt hviezdy/slnka. Veľkosť a vzhľad samostných vygenerovaných objektov sa na zábere dá osobitne meniť a prípadne potreby odstraňovať.
Gone Too Soon – žiarivý svit zapadajúceho slnka v Brezovom Háji v Nitre bol pridaný prostredníctvom Topaz Labs Star Effects:

Gone Too Soon – Topaz Labs – žiarivý svit zapadajúceho slnka v Brezovom Háji v Nitre bol pridaný prostredníctvom Topaz Labs Star Effect.
Photography & FineArt by franophoto
Hobby, zábava a nekonečné poznanie. Milujem zachytiť dynamiku miesta a jeho atmosféru, zdôrazniť hry tieňov a farieb. http://www.fb.com/FRANOPHOTO & http://www.franophoto.wordpress.com FRAŇOPHOTO #HDR #INFRARED #BW

Produkty spoločnosti Topaz Labs sú čerešničkou na torte pri finálizácií práce s fotografiou.

Celkovo je zásuvný modul Topaz Labs Star Effects šikovným nástrojom pre rýchle a ľahké navýšenie miery kreatívnych prvkov na fotografii v podobe príjemného star efektu alebo pridania slnečného svitu pri západe alebo východe slnka, kde by ho ináč nebolo možné nasnímať. Produkty spoločnosti Topaz Labs sú takou čerešničkou na torte pri finalizácií práce s našou fotografiou.
The Bay :Hotel Solisko - Štrbské Pleso - Vysoké Tatry

 

The Bay – Photography & FineArt by photofrano
Želám všetkým nadšencom kreatívnej fotografie krásne letné zábery pre rok 2017 🙂
Reklamy